Kariyer hayatımdaki ilk 2 senem

Ben Elif Cansu Gayretli, nam-ı diğer ECG J Bugün size eğitim ve 2 yıllık kariyer hayatımdan bahsedeceğim.

2016 Sabancı Üniversitesi ekonomi bölümü mezunuyum. Çok severek okuduğum bölümümde Econcu olarak bilinir, teoride öğrendiklerimi pratikte de kullanır ve sık sık ekonomik analizler yapardım. Üniversite hayatı ilerleyen yaşantınızda ne istediğiniz, ne için çalışıp neyden keyif aldığınızın belirlenmesinde kilit rol oynuyor bence. Bu nedenle, okuduğunuz bölümü seviyor musunuz, Erasmus/exchange vb tecrübeleriniz var mı, bunlar size neler kattı bilmek biraz içinize doğru yolculuk yapmak, mezun olduktan sonra hayattan beklentilerinizin şekillenmesinde ve sizce doğru hedefe doğru koşmanızda önemli diye düşünüyorum. Ben yapmış olduğum exchange ile beraber gezmeyi, keşfetmeyi, challenge almayı ve sürekli yeni şeyler öğrenmeyi sevdiğimi fark ettim hatta tabir-i caizse planlar, organizasyonlar yapmak tutkum oldu.

Mezun olmadan önceki senemi uzun dönemli staj ve sonrasında iş aramalarına ayırdım, ve beklenen  güzel haber hemen gelmedi, CV aşamalarında bile red yedim J Sabrın sonu selamet misali, sayısız mülakattan sonra Colgate&Palmolive şirketinde uzun dönem finans stajına kabul aldım ve insanların arkadaşça çalıştığı bir ortamda çok güzel ve ufuk açan insanlarla keyifli bir 5.5 ay geçirdim, finansa ve FMCG’e dair fikir sahibi oldum. Stajım devam ederken, o dönemde RK modüllerinden birinde öğrendiğim Vodafone Discover Programı’na başvurdum (o dönemde Kariyer Günü’ne de katılmışlardı). Program, geleceğin liderlerini yetiştirme söylemiyle yola çıkan bir yönetici adayı programı kısaca. CV aşaması, video mülakat, yetenek ve İngilizce testi ardında yarım gün süren değerlendirme merkezi (bu grup mülakatı, bireysel mülakat ve İK ile birebir görüşmeyi içeriyor) ve son olarak başvurduğunuz departmanın kıdemli müdürleri, insan kaynakları ekibiyle bir final mülakat yapıyorsunuz. (Şimdiki ben yazarken yoruldu, o zamanki ben iyi dayanmış valla ahahha J)

Program genel olarak 2 rotasyon ve 1 end-up’tan oluşuyor. Ben, ilk rotasyonumu Bireysel İş Birimi, Pazarlama-Fiyatlandırma Data Monetization ekibinde yaptım. 2. Rotasyonum da Kurumsal İş Birimi, Finansal Karar Destek birimindeydi ve şu an Bireysel İş Birimi, Ev İnternetleri & TV Hizmetleri Finansal Karar Destek biriminde Kıdemli Uzman olarak çalışıyorum. Discover olmanın (veya bu tarz bir programın) en büyük artısı farklı ekiplerle ve departmanlarla çalışmak, kendinizi sürekli challenge edebilmeniz ve yeni şeyler öğrenebilmeniz. Üniversiteden mezun olduğumuzda aklımızda genelde tek bir kariyer yolu oluyor, ekonomi okuduysan finans yapsan güzel olur, aslında tam olarak ne bizi mutlu ediyor ve neyi yapmaktan keyif alıyoruz, buray biraz gözardı ediyoruz ama unutmayın arkadaşlar bazen gecelerce yaptığınız işi, analizi sevmiyorsanız sabahları ayaklarınız geri geri gidiyorsa kendinize bundan daha kötü bir işkence ortamı hazırlayamazsınız J Bu nedenle, çoklu kariyer dediğimiz pazarlama da bilen finansçı, satışı da deneyimlemiş insan kaynakları uzmanı olmanın bir yolunu keşfedin derim ki tam olarak neye yetkinsiniz ve hangi alanda/tarzda iş yapmak sizi mutlu ediyor heyecanlandırın görebilin. (Ben kesin finansçıyım başka iş yapamam diyen bir mezun iken pazarlamada yaptığım rotasyonla aslında pazarlamanın analitik içeren kısmını da çok sevdiğimi/zevk aldığımı gördüm, kısmet ileride ne olur J)Vodafone’da Discover olmak nasıl derseniz, özellikle business ekipleri tarafından fazlaca kabul görmüş ve gerçekten geleceğin lideri potansiyeli görüldüğünü hissettiğiniz bir konumda, dolayısıyla Vodafone aslında ne olmak ve kendinizi nereye kadar geliştirmek istiyorsanız onu mümkün kılan bir şirket.

İş hayatıyla ilgili gözlemlerimi özetlemem gerekirse, zaman plazalarda çok daha hızlı geçiyor, bir bakıyorsun yaz bir bakmışsın kış. Dolayısıyla, zamanı verimli kullanmanın iş ve özel hayat dengesini sağlamanın kendinizce bir yolunu bulmalısınız, önceliklerinizi bilmeniz önemli çünkü bu dengenin neresinde olduğunuzu onlarla ölçümleyebilirsiniz. Ben, sosyal hayatımı dengelediğim zamanlarda gerçekten doğru yerde olduğumu hissediyorum, insanların/müşterilerin sorunlarına çözüm bulduğumda ve bunu yaparken işime kendimden bir şeyler katabildiğimde mutlu oluyorum. Akademik dünya bana hep bir nebze durağan gelmiştir, ben o yüzden iş dünyasını, özel sektörde kariyer yapmayı satranç oynamaya benzetiyorum, hep bir sonraki hamlenizi hesaplama olayı işe biraz heyecan ve aksiyon katıyor gibime geliyor (bazen yorucu, can sıkıcı olduğunu da eklemeliyim). Ancak, neresinden bakarsanız bakın kendinizi ve hayallerinizi gerçekleştirebildiğiniz, size bu anlamda destek veren insanların olduğu çalışma ortamları ister özel şirketlerde ister de üniversitelerde olsun oraları bulunca kaybetmeyin, kendiniz olun, insanlara samimiyetle yaklaşın ve göreceksiniz ki ortamın rengi siz olacaksınız. Rengarenk bir çalışma hayatı hepimizin olsun. 

 

0 yorumlar

Yorumla


Bir Yorum Yazın