Asya’dan merhaba!

Bu dönem bir çılgınlık yapıp Hong Kong’da değişim programına katıldım. Buraya gelirken aklımda hep başkalarının soruları vardı. İşte yemek nasıl yapacaksın, yalnız olacaksın, her şey Türkiye’deki değerinin iki katı olacak… Ama ben zaten ilk karar verdiğim de bunları göze alarak karar verdim. Ben de bilmiyordum, neyin ne olduğunu, her şeyin planla yürümeyeceğini. Tabi ki bazı motivasyonlarım da vardı. Mesela önceki sene giden arkadaşlarımın hikayeleri cezbediciydi, ama beni en çok motive eden iştahımı kabartan şey “Hayatımda Asya’da 5 ay yaşama fırsatı bulur muydum? ” sorusuydu. Evet harika insanlarla tanıştım bambaşka kültürlere yolculuk ettim. Dünyanın neden bu kadar farklı milletle yaratılmasının farkına vardım. Ama tabi ki bazı hayal kırıklıklarım da oldu. Bunlardan en çok beni üzeni insanların artık popüler kültürün etkisinde tekdüzeleşmenin ortaya çıkması. Ben Türkiye’den kalkıp geliyorum bambaşka hayatlar tanıyacağım diye ama çoğu kişiliği aslında daha önce Türkiye’de de gördüğümü fark ettim.

Ama aramaya devam ettim. Bu yazıyı Japonya’dan yazıyorum. Burada bir aile ile tanıştım. Beni arabalarına aldılar. Yemek ısmarladılar, gideceğim yere kadar bıraktılar. İngilizce bilmeden, çeviri uygulamaları kullanarak anlaşmaya çalıştık. Benimle iletişim kurma çabaları kendi ailelerinden gibi görme çabaları, aslında ortak değer olması gereken özelliklerimizi bana hatırlattı. Telefonundan açıp bana ailesinin fotoğraflarını gösterdi hepsini tek tek anlatmaya çalıştı, bir insana güven bundan öte bir şekilde anlatılır mı? Bu gibi değerlerin, paylaşılarak artmasını popüler kültürün etkisinde kaybolan giden renklerimizi tekrar canlanmasını temenni ediyorum.

Her ne kadar uzaklara gitmeyi göze alıp sevdiklerimizi arkada bıraksak da, ben de özledim. Sizlere Barış Manço’nun Arkadaşım Eşşek şarkısı ile veda ediyorum.

“Dün yine seni andım, gözlerim doldu

O tatlı günlerimiz bir anı oldu.

Ayrılık geldi başa katlanmak gerek,

Seni çok çok özledim Arkadaşım Eşşek.”

Ferhat Yaman.

 

0 yorumlar

Yorumla


Bir Yorum Yazın