İstanbul üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2. Sınıf  öğrencisiyim. Okuduğum bölümde 2.sınıfın ve 3.sınıfın sonunda zorunlu staj yapmamız isteniyor. Bana göre stajın zorunlu olması öğrencinin  lehine  bir durum çok erken sahaya inmek, tecrübeler edinmek , iletişimi güçlendirmek ,okulda öğrenilen bilgi ve beceriler iş ortamında uygulayabilmek acısından olumlu adım olduğunu düşünmekteyim.
Ben Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde okuduğum için kendime şu soruyu sordum .Ben yazılım stajı yapmak istiyorum hangi şirketlerde staj  yapabilirim? Evet çok fazla şirket var fakat bana akademik  anlamda olsun, sorduğum sorulara cevap bulabilmek , bana karşı iletişimleri ,iş ortamının yenilikçi ,geliştirici olması  biz staj yapan öğrencilerin fikirlerinin dikkate alınması  iş hayatına yeni adım atan stajer acısından son derece önemli bir durum. Bütün bu durumları düşünerek araştırma yaptım . Beni iyi yönlendirebilecek kişilere sordum. Şirketleri  araştırdım, kariyer günlerine katıldım . Mücadelemin sonunda Turkcell İletişim Hizmetleri Şirketinin Dijital Learning Solutions Technology biriminde yazılım stajına başladım. Bu bir aylık yaz stajıydı.
Şirkete başladığım ilk gün staj koçum beni karşıladı. Kendisinden çok şey öğrendim. İletişimi ,üslubu, öğretme şekli güzeldi. Staj koçumla birlikte şirketin prosedür gereği  güvenlik işlemleri, bilgisayar temini gibi adımları tamamladık sonrasında staj yapacağım birimdeki ekiple tanıştırıldım .Bu benim için çok önemliydi sıcak bir karşılama özgüvenimi artırdı. Ortam çok resmi değildi. Donanımlı developerlar ve analistler vardı. Mütevazi ve doğaldılar, işinde deneyimli ekibin yanında 2. Sınıf öğrencisi olarak kendimi nasıl hissettim sorusuna şöyle cevap verebilirim okyanusla dereyi kıyaslamak gibi bilgi ve deneyim anlamında düşünecek olursak.
Ben staj boyunca Ecplise geliştirme ortamını kullanarak java programlama dilini öğrendim. Şirket hakkında bilgi edindim. Sorduğum sorulara  cevap aldım.
En çok hoşuma giden şirketin 15 dk. ekip toplantılarına katılmaktı, oldukça keyifliydi. Bu toplantıyı ayakta halka oluşturarak yapıyorlardı. Ellerinde çok  sevimli bir hayvan olan ”Kuyruk Süren “oyuncağı vardı.
Sırayla eline oyuncağı alan konuşuyordu. O gün şirkette neler yaptığını  ve yapacakları hakkında ekip arkadaşlarına bilgi veriyorlardı. Konuşması biten oyuncağı  diğer ekip arkadaşına veriyordu. Çözülmesi gereken işler varsa ekip görev paylaşımı yapıyordu. Bana sıra geldiğinde  ben de oyuncağı elime alıyordum. Ben de o gün ne yaptığımı ve ne yapacağımı anlatıyordum. Bu toplantı ekip çalışmasının güzel bir örneğiydi ekip arasında ki iletişimi ,uyumu güçlendirdiğini gözlemledim.
Bir diğer hoşuma giden durum Turkcell  çalışanlarına haftanın bazı günlerinde evde çalışma gibi fırsatlar sunduğunu  ve uygulandığını öğrendim. Ben staj yaparken  bu uzaktan çalışma benim içinde uygulandı. Bana verilen bilgisayarla çalışmam sağlandı. Verilen bilgisayar üzerinden bana verilen ödevleri yaptım yaparken koçumla iletişim içinde oldum. Hem şirkete gitmek hem de evde çalışmak bence harika bir durum çalışanın motivasyonunu artırdığını düşünüyorum.
Bir aylık staj döneminde kurumsal bir şirkette staj yaptım. Benim acımdan önemli kazanımlarım oldu. Bilişim dünyasında kendime nasıl bir yer bulmalıyım bu anlamda kendime sorular sormaya başladım. Araştırmayı seven birisi olarak iyi ki Bilgisayar Mühendisliğini seçmişim.