Ben Emre Nisanci. İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi birinci sınıf öğrencisiyim. Ayrıca Renkli Kampüs ikinci dönem mezunuyum. Renkli Kampüs mentorluğunda sürekli olarak yeni şeyler öğrenmekte ve ufkumu genişletmekteyim. Bilginin gücüne inandığım kadar öğrenmenin çift yönlü iletişim olduğuna inanmaktayım. Sürekli büyüyen bu aile geleceğimiz için etik, şeffaf, adil, çevre sorunlarına duyarlı, sosyal sorumluluk bilinci yüksek ve tek zenginliğin farkındalık olduğuna inanmakta; bu doğrultuda çevre sorunlarına duyarlı birçok proje üretmekte ve destekleyiciliğini sağlamaktadır. Bunlardan birisi de Renkli Kampüs mezunları tarafından desteklenen “Çorbada Tuzun Olsun” derneğidir.

 

Çorbada Tuzun Olsun 2013 yılında sokaktaki ihtiyaç sahiplerine çorba dağıtmak amacıyla kurulmuştur. Aslında çorba bir araç; mühim olan insanlara güven vermek, onları harekete geçirmek ve hayatlarını geri kazandırmayı amaçlamaktadır. Çorbada Tuzun Olsun derneği ihtiyaç sahibi insanların sosyal, psikolojik tutum ve davranışlarından deneyim kazanarak bu deneyimleri dernek olduktan sonra ilke haline getirerek onların sorunlarına çözüm bulunması amacını hedeflemektedir. Bu çalışma öncelikle bize önyargılı olmamayı, insanların düşük imkanlarda yaşamaya çalışmasını ve hayatını bu şekilde sürdürmesini gösterdi. Ayrıca Çorbada Tuzun Olsun derneğinin çok küçük noktalara dikkat ederek 18 yaş altındaki çocukların başka insanlar tarafından kendilerini korumasını öğretmesi beni en etkileyen noktaydı.

 

Temennim bu projenin daha çok yaygınlaşması ve insanların sokakta yaşayanlara karşı önyargılarının kırılmasıdır. En azından etrafı dört karton kutular ile çevrili, battaniyesi olan insanların evinin olduğunun bilinmesi ve oralarda yaşayan insanlara saygı duymak gerekiyor.