Durmaksızın yaşanan hayatımıza küçük bir reklam arası

Doğduk, büyüdük, öyle hızlı büyüdük ki, durup küçüklüğümüze el sallamayı bile unuttuk.
Bizi hızlı yaşamın içine bir elektrikli süpürge gücünde çeken şehir yaşantısına bodozlama bıraktık kendimizi. Kimi zaman sabah kalkar kalkmaz acele evden çıkmak için kahvaltı bile yapamadık; okula geç kaldığımız için, otobüsü kaçırmamak için, patrondan azar işitmemek için adeta füze hızında koşup metropol yaşantısında kaybolmak pahasına dışarılara attık kendimizi.
Bizler hayatımızı hızlandırdıkça metrolar, otobüsler, hatta uçaklar bile daha hızlı hareket etmeye başladılar… Birzamanlar taka taka sesleri çıkartarak giden trenler bile hızlanmışsa, oturun ve insanlığın bu hızlı yaşantısında geride neler bıraktığını bir düşünün efendim.
Fazla hızlanmıştık ve çevremizde bulunan tehlikeli şeyleri bile göremiyorduk adeta… Çünki bizleri hızlandıran mottolarımızın lugatında dönüp geriye bakmak yoktu; çünki sistem insanlığa sakın arkana bakma! Hep önüne bak ve hızla geliş donesini vermişti.
Belkide herşey iyi gidiyordu… Hızlı gelişmiş olsak bile evren bir şekilde buna müsade ediyor, bizi bir sistem doğrultusunda idare ediyordu. Fakat ne zaman ki anlaşmayı bozduk, büyüyüp yukarılara çıkabilmek için küçük şeyleri kendimize merdiven olarak belirledik, ne zaman doğa dengesi tanımaksızın sadece kendi yaşamımızı benimsedik, işte o zaman doğa, evren ve yaşam birlik olup kontrolsüz hızlanan insan hayatına bir reklam arası vererek bizlere birkez daha oturup düşünme fırsatı sağladılar.
Şimdi evimizde oturup nasıl bu hale geldiğimizi düşünme ve kendimize birnevi çekidüzen verme zamanı değerli okurlar. Ortalıktaki her türlü canlıyı yok edip meydanı virüslere bırakan, ne yazıkki biz insanlarız. Unutmayın; bu reklam arasından ders almadığımız müddet, birsonraki arada da ciddi olumsuzluklarla dolu sonsuz bir final yaşarız.
Kendimizi ve çevremizi kontrol edip, yaşananlardan ders alarak güzel hayatımızdaki bu reklamın sonlanmasını bekleyebilmek ümidi ile… Sağlıklı günler diliyorum.

Kadir Ahıska

İstanbul Esenyurt Üniversitesi / Sosyoloji 3. sınıf.

0 yorumlar

Yorumla


Bir Yorum Yazın