Erasmus deneyimi / Almanya

“Merhabalar. Ben 2. dönem mezunlarından Berkay Alan.  Marmara Üniversitesi İşletme Enformatiği 2. sınıf öğrencisiyim. Bu dönem Erasmus ile Almanya’nın Karlsruhe şehrindeki Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’ne geldim. Geleli yaklaşık 2 ay oldu ve edindiğim deneyimleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Derslerim yaklaşık bir ay önce başladı. Buradaki verilen eğitimde, öğrenciler bizden farklı olarak otodidakt öğrenmeye yönlendiriliyor. Yani hocalar günü kurtarmaya yönelik, ezbere bilgiler vermek yerine sizi düşünmeye ve merak edip araştırmaya itecek şekilde ders anlatıyorlar. Böylece de istediğiniz konuya daha fazla eğilme şansınız oluyor.

Sosyal hayat bakımından biraz bizden farklı olduğunu söyleyebilirim. Gözlemlediğim kadarıyla öğrenciler çoğunlukla barbekü ve parti yapıyor, geri kalan zamanlarını evlerinde geçiriyorlar. Bizdeki gibi sosyal sorumluluk veya businessa çok fazla eğilim yok. Bunun nedeni ülkedeki sosyal toplum anlayışının gelişmiş olması da olabilir sanırım.

En sevdiğim farklardan birisi de uluslararasılık. Çok farklı milletlerden insanlar var. Öyle ki bulunduğunuz ortama göre bazen Alman sayısı daha fazla olabiliyor.:)

Burada alım gücü çok yüksek ancak biz TL kazandığımız için arada bir uçurum oluyor. Satın aldığınız her şeyi 5 ile çarpmak pek güzel değil:) Ancak yine de bazen 5 ile çarpığınızda bile daha ucuz olan ürünler olabiliyor.”

0 yorumlar

Yorumla


Bir Yorum Yazın