Öğrendiğimiz bilgilerin yaklaşık %90’ını nasıl hatırlayabiliriz?

 

Geçen dönem finallere çalışırken -uykusuzluktan da kaynaklı- okuduğum bir paragrafı beş dakika sonra unuttuğumu fark ettim. Birkaç kez üstelediysem de sonuç değişmedi. Sinirim çok bozulmuştu ama ders çalışmayı bırakmak daha da kötü olacaktı. Boş boş notlara göz gezdirirken aklıma dergilerde sürekli gördüğüm fakat hiçbir zaman gerçekten işe yarayabileceğine inanamadığım meşhur “Hafıza Teknikleri” geldi.

Gerçekten çok çeşitleri var. Alfabetik teknik, akrostiş metodu, uygulama örneği… Dile kolay. Ders çalışmayı bırakıp hafıza tekniklerini araştırmaya başladım. Sabahlamaya çoktan karar vermiştim, vaktim vardı. Okudukça daha çok inanmak istedim. Teknikleri ufak ufak denemeye başladım.
Önce bağlama metodunu denedim. Kısaca, hatırlamanız gereken şeyleri görsel olarak düşünmeniz ve birbirleriyle saçma da olsa bir ilişki kurmanız gerekiyor. Hatta çoğu kişi saçma ilişkiler kurmanın daha akıllıca olduğunu bile söylüyor.

 

Bağlama metodundan beklediğim verimi alamadım. Ne yapsam en sondaki maddeleri hatırlayamıyordum. Böylece bağlama metodunu bıraktım, sıra akrostiş tekniğine geldi. Akrostiş tekniğin amacı ise aklınızda tutmanız gereken maddelerin baş harflerini anlamlı ya da hatırda kalıcı halde bir kelimeye dönüştürmek. Denedikten yaklaşık 20 dakika sonra pes ettim çünkü hiçbir verim alamadım. Hatırlamamı zorlaştırıyordu bile diyebilirim. Çünkü önce akrostişi oluşturmam gerekiyordu ve bu çok zamanımı almıştı. Üzülerek bu yöntemi de denemeyi sonlandırdım.

Sonra başka bir metod buldum: Da Vinci Metodu. İnanılmaz bir tekniği var. En temel haliyle görsel düşünme üstüne bir metod. Önce bir mekan belirliyorsunuz kafanızda, tercihen her köşesini bildiğiniz ya da en azından aşina olduğunuz bir mekan olmalı. Aklınızda tutmanız gereken maddeleri evin herhangi bir bölümünden başlatarak sırayla aklınıza kazıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse; evin kapısındasınız ve tam burada profaz evresi başlıyor. Kapıyı açıp içeri giriyorsunuz ve burada metafaz evresine geçiliyor. Sizi karşılayan oturma odası anafaz evresini temsil ediyor. Oturma odasından geçtiğiniz mutfak telofaz evresini hatırlatıyor.

Bu yöntemle hiç uyumadan ve yetersiz gireceğimi düşündüğüm sınavımdan çok yüksek bir puan aldım, üstelik sekiz saat olmasa da uyudum. Hepinize Da Vinci Metodu’nu tavsiye ediyorum. Bu teknikle ilgili daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

                                                                                                                 

 

 

     Betül Pehlivan

                        Renkli Kampüs 5.  Dönem Katılımcısı