KÖPRÜYÜ GEÇENE KADAR PERSPEKTİFİNDE CORONA BERABERLİĞİ

Hiç şüphesiz ki dünya aşırı ciddi ve bir o kadar da tehlikeli olan salgın ile mücadele aşamasından geçiyor. Kimi ülkeler gelişmişlikleri olsa bile bu vaka karşısında afallayıp neler yapacaklarını hızlı bir şekilde saptayamıyor, kimileri ise ekonomik durumdan dolayı birçok aşamada kilitlenip kalıyor.
Sonuç olarak tüm dünya ortak bir noktada eski düzenlerine kavuşma savaşı veriyor değerli okurlar.
Sokağa çıkma yasağı ve insanların bilinçli davranıp sokağa çıkma yasağı olmasa bile evde kalıp kendisini, dolayısıyla toplumu riske atmamaları, dünya genelinde birlikte oturup çay bile içmeye zamanı olmayan aileleri bir araya getirdi ve ortaya bir sürü tamamlanmış aile pazıl’ı çıkarttı.
Çalışma yoğunluğu, asosyallik vs doğrultusunda eksik kalan tüm parçalar bu sayede yerlerine yerleştirildi ve bütün olunduğunda ancak tam bir resim ortaya çıkartabileceğimiz bizlere mesaj olarak verildi efendim.
Peki biz bu mesajı nasıl algıladık?
Biz insanlar, düşünüp değerlendirme ve aklımızı kullanıp kararlar verme özelliklerine sahip olan canlılar sınıfında ne yazık ki en algılayamayanı ve en tutarsız olanıyız efendim. Tarih boyunca dünya da eşi benzeri olmayan salgınlar, depremler VS yaşandı, birçoğunun sonucu felaket tablolar ortaya çıkarttı ve milyonlarca canlı hayatını kaybetti… Fakat salgınlar yahut doğal afetler görevini yapıp uzaklaştıktan sonra sanki bir hayal görmüşüz, gerçekte böyle bir felaket olmamış gibi davranıyor ve yapmamamız gereken şeylerde ısrarcılığımızı dibine kadar sürdürüyoruz.
Günümüze tekrar geri dönecek olursak… Yukarıda aile pazıllarından bahsetmiştik ve bu resimlerin evde kalmak doğrultusunda birleştiğini de ifade etmiştik… Fakat bu resimlerin salgın süreci tamamlanır tamamlanmaz bozulacağından adımız gibi eminiz öyle değil mi.
Elbette ki süreç öncesinde bile sosyal benliğini korumuş, kendini asosyalliğe kaptırmamış ve bu pazılı hep tam tutmayı başarmış insanlar vardır; onlara hiçbir sözümüz olamaz fakat, asosyalleşme ve toplumdan uzaklaşma kavramları hep var olduğu müddet mecburi durumlar dışında birçok aile pazıllarında parça eksikliği yaşanacaktır.
Son olarak mevzuyu birde genel hatlarıyla ele alıp bitirelim…
Evren tarafından mesajlarla uyarılan biz insanlar, salgın olmadan önce çevreyi temiz tutma duyarlılığından uzak, doğayı yok etme misyonu ile yaşamlarımıza devam ederken, bir anda ulaşabilsek bulutları bile dezenfekte edebilecek duruma geldik bu süreçte… Bir zamanlar hapşırırken ağzını kapatmayan ve tüm mikropları ortalığa saçan bizler, bu süreçte aynısını yapan ile karşılaştığımızda öldüresiye çıkışmalar sergiler duruma geldik. Ve hiç şüphesiz ki nasıl yukarıda bahsettiğim aile pazılları bu süreçten sonra bozulacaksa, aynı şekilde bizler yine ders almayıp kaldığımız yerden hayata devam edecek, ortalığa çöp atacak, doğayı yok edecek, diğer canlılara yaşam özgürlüğü sağlamayacağız. Ve bunu birçok kez evrenin bizi uyardığını bile bile sürdüreceğiz.
Fakat bizlere yiyecek, içecek, giyecek ve barınma ihtiyaçlarımızı sağlayan betonlar ile doldurduğumuz bu toprakların, doğa ile el ele verip bir gün intikamlarını alacaklarını aklımızdan hiç ama hiç çıkartmayalım. Ne zaman ki bu olasılıkları yok saydık ve kendi başımıza buyruk diğer varlıkları hiçe saydık, işte o zaman evren bizlere tek başına tüm parçaları birleştirerek bir pazıl ortaya çıkartır efendim… Tertemiz; bizlerin bile kirletemeyeceği bir resim ortaya koyar.
Yaşadıklarımızı ve çıkarttığımız dersleri köprüyü geçene kadar kullanıp sonrasında bir kenara bırakmamak ümidi ile… Sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.

Kadir Ahıska /

İstanbul Esenyurt Üniversitesi

Sosyoloji 3. sınıf

0 yorumlar

Yorumla


Bir Yorum Yazın