Renki Kampüslü Sporcularımız – Onur BOZDEMİR – Basketbol

Nereden ve nasıl başlamalı diye düşünürken kendimi çocukluğumda buldum. 3 yasinda trafik kazası geçirdim. Oldukça haylaz bir çocukken  3 yasindan sonra ayağa kalkabilmem artık hayal olmuştu. Omurilik zedelenmesi tanısıyla  tekerlekli sandalye artık benim ayaklarımdı. Uzun yıllar tedavi gördüm ve bu nedenle eğitim hayatıma 3 yıl rötarlı başladım.
Çok hareketli çocuk, koşup oynayıp zıplayamazsa enerjisini de haliyle atamaz. Ben de o yaşlardan itibaren sandalye kullanarak tüm enerjimi sarf ederdim. O yıllarda tabii medikal malzemeleri oldukça zor bulunurdu ve haliyle çok pahalılardı. Değil ölçülerime uygun bir sandalye lastikleri sağlam olanını bulmak bile çok zordu. Güç bela bir sandalyem olmuştu 5-6 yaşlarında benimde. O sandalyeyle yerimde durmaz sürekli parka gider, sokaklarda gezerdim. Kendimden nerdeyse 2 kat büyük sandalyeyi kullanmak için o kadar zorlanırdım ki bu sayede kollarım çok gelişmiş ve kaslanmıştı. 10 11 yaşlarına geldiğimde 20 li yaşlarda olan insanlarla bilek güreşi yapar ve birçoğunda galibiyeti elde ederdim.
Engelime uygun bir spor dalının varlığından bile habersizken bir gün Türkiye Sakatlar Derneği’ne (TSD) yolum düştü. Beni gören TSD başkanı senin mutlaka spora başlaman lazım dedi ve hemen Engelli Yıldızlar Spor Kulübüne (şu an ki Elig Avukatlık bürosu sponsorluğundaki basketbol takımı) yönlendirdi. O takımın antrenmanına gittim hemen ve hayatımda ilk defa o kadar fazla tekerlekli sandalyeli insani bir arada görmüştüm. Henüz 13 yaşındayken benden yaşça büyük insanlarla o parke zeminde hem topu hem sandalyeyi kontrol ederek topun potayla buluşmasının sesini duymak çok zevkli ve heyecan vericiydi.
Engelliler ve spor teması altında söyleyebileceğim çok fazla şey var; Bilindiği gibi spor, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için gerekli bir uğraş ve tüm insanlar için önemli ancak sporun engelli bireyler için daha farklı bir önemi vardır. Çünkü spor zaten yaşamlarında birçok engelle karşılaşan ve bu engellerin doğurduğu stresle birlikte yaşayan engelli bireylere yeni bir pencere açabilmektedir. Engel türü ve derecesi ne olursa olsun hareket etme, egzersiz yapma, sportif aktivitelere katılma bireye haz vermekte. Hareket etmekten duyulan haz da bireyin yaşam motivasyonunu arttırmakta.
Tekerlekli sandalye basketboluna başladığım o günden sonra hayatımda birçok yeni pencereler açıldı. Çünkü spor, engelli bireylerin sağlam ve engelli bireylerle bir araya gelmelerine olanak sağlayarak özel eğitimde ulaşılması hedeflenen “entegrasyon” için son derece önemli bir işlevi yerine getirmektedir.  Böyle bir ortamda, engelli kişi diğer engelli bireylerin sorunlarını gözleyerek kendine karşı olumlu tutum geliştirmekte, yaratıcılığı uyarılmakta, yalnızlık  duyguları en aza indirmekte, çevresi genişlemekte ve daha anlamlı bir yaşam sürme şansı yakalamaktadır.
Sen de hayatında yeni açılan pencerelerin ve daha anlamlı bir yaşam sürme şansın olsun istiyorsan engelleri aşmak için emek ver ve tüm engellere rağmen engelsiz kal