RENKLİ KAMPÜS İLE DAİMA İYİLİĞE / GÜZELLİĞE:

40. VODAFONE İSTANBUL MARATONU

Merhaba,

40. Vodafone İstanbul Maratonunda neler yaşadığımdan ve bana neler kattığından bahsetmeden önce, Renkli Kampüs’e katılımım sayesinde yaşadığım değişime ve Maraton’a katılmaya karar veriş sürecime değinmekte fayda görüyorum. 2017 yılı, benim için kendi kendime yarattığım tabularımı birer birer yıktığım, emin adımlar ile bağımsızlığımı kazandığım ve hayatıma tek başıma yön vermeye başladığım bir yıl oldu. Gerçekleştirdiğim bu değişimin en büyük sebebi hiç kuşkusuz Renkli Kampüs’tü. Hayatımın Renkli Kampüs’ten önceki döneminde ben; daha çekingen, hayatının merkezine büyük ölçüde derslerinde başarılı olma hedefini koymuş, sosyalleşme algısı yalnızca arkadaşları ile iyi vakit geçirmek olan bir öğrenci idim. Ancak 2017 yılında, bağımsız hareketimin istediğim düzeye ulaşması ve zayıf olan öz güvenimin güçlenmesi ile, hayata daha farklı bir yerden bakmaya başladım. Renkli Kampüs’ün her modülünde birbirinden farklı ve ilham veren konuşmacıları dinlemek, Renkli Kampüs bünyesinde bulunan Sivil Toplum kuruluşları ile iş birliği içinde projeler yapmak ve yeni dostluklar edinmek, geçirdiğim değişime hız kazandırdı ve benliğimin daha önce keşfedemediğim yönlerini su yüzüne çıkarmamı sağladı. Tüm bunlar, 40. Vodafone İstanbul Maratonunda Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın burs fonuna kaynak oluşturmak için hazırladığı “Fark yarat, geleceği yaşat” projesi kapsamında “İyilik peşinde koş” hareketine katılmama zemin hazırlayan sebeplerdir.

Renkli Kampüs 4. Ve 5. Dönemlerinde Akut ile Bir Dilek Tut Dernekleri ile başlattığı “Adım Adım / iyilik peşinde koş” serüvenine, 6. Dönemde Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ( TESYEV) ile devam etti. Geçen yıl 5. Dönem Renkli Kampüs katılımcısı iken; bir sivil toplum kuruluşu için iyilik peşinde koşmanın ne denli büyüleyici bir çalışma olduğunu düşünüyordum hep. 6. Dönemde ise bu serüvene ben de dahil olmaya karar verdim. Yeti kaybı olan lise ve üniversite öğrencilerinin tüm eğitim kurumlarından eşit şekilde yararlanmalarını sağlamak ve engelli bireylerin spor yaparak sosyal hayata entegre olmalarına aracılık etme hedefine sahip olan TESYEV ile “Fark yarat, geleceği yaşat” dedik ve Renkli Kampüs olarak Vakfın burs fonuna katkıda bulunmak için var gücümüzle çalışmaya başladık. Bu projeye başlarken aslında pek ümitli değildim. Çünkü daha önce hiçbir STK için bağış toplama girişimim olmamıştı. 29 Ekim’de bağış kampanyalarımız açıldı ve bağış toplama sürecimiz resmi olarak başlamış oldu. Öncelikli hedefim yakınlarımaTESYEV’den bahsetmek ve olabildiğince hızlı davranmalarını sağlayarak bağış yapmalarına aracılık etmekti. Sosyal medya açılan bağış kampanyalarının görünürlüğünü arttırma konusunda atılacak oldukça önemli bir adımdı belki ; ancak ben sosyal medyayı bağış alım sürecinde etkin biçimde kullanmadım. Bunun sebebi ise insanlar ile doğrudan temas kurmanın etkisinin daha fazla olduğunu düşünmemdi. Nitekim öyle de oldu. Öncelikle bağış yapma potansiyeli olan yakınlarıma kampanyamdan bahsettim ve zorlayıcı olmayan bir üslupta bağış yapıp yapamayacaklarını sordum, ilgilenenleri sayfama yönlendirdim, ilgilenmeyen tanıdıklarıma ise teşekkür ettim ve yoluma devam ettim.

Kampanyamın aktif olduğu süre için de acı bir şeyi fark ettim: Türkiye’de bağış toplama kültürü ne yazık ki olması gereken düzeyde değil. İnsanlar sosyal sorumluluk ile ilgili olan konularda yeterince bilinçli olmadıklarından, herhangi bir kuruma bağışta bulunma eğilimleri de ne yazık ki yok denecek kadar az hale geliyor. Yaşadığım tüm olumsuzluklara rağmen, ben vazgeçmedim ve hedeflediğim bağış tutarına 2 hafta içerisinde ulaştım. Daha sonra hedeflediğim bağış tutarını yükselterek güncelledim ve tatmin eden bir bağış tutarı ile kampanyamı sonlandırdım. TESYEV ile yaptığımız bu iş birliği, bana pek çok kazanım sağladı: Emek vermenin, sabretmenin ve emin adımlar ile yola devam etmenin ne kadar önemli olduğunu gördüm, stratejik düşünmenin ve planlamanın, doğru insanlar ile iletişim kurmaya çalışmanın, iş bölümünün ve dayanışmanın, takım çalışmasının bir projenin başarıya ulaşmasında ne denli etkin rol oynadığına bir kez daha tanık oldum. Son olarak, yüreği güzellikler ile dolu olan Renkli Kampüs ailesinin bir parçası olduğum ve bu projenin başarıya ulaşması için her yolu deneyen, emek veren arkadaşlarımın içinde bulunduğu bir ekipte yer aldığım için gurur ve mutluluk duyuyorum. Kampanyalarımızın aktif olduğu süreçte küçük / büyük demeden desteklerini benden esirgemeyen tüm bağışçılarıma kocaman teşekkür ediyorum ve tüm Renkli Kampüs ailesini kucaklıyorum, sizi çok seviyorum.

ELİF KAİN