Renkli Kampüs perakende günlerinde!

“29-30 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre merkezinde perakende sektörünün kalbindeydik; perakende günlerinde. Sektörün başını çeken şirketlerin yer aldığı bu iki günde konuşmacıların etkilendiğim söylemlerini sizlere aktarmak istiyorum.

İlk gün etkinlik, gençlere yönelik bir başlangıç olması açısından, Youtuber Buse Sinem İren ile başladı. Kendisi perakendecilere tavsiyelerde bulunurken “Change words change World” şeklinde bir cümle kullandı.(Kelimeleri değiştir dünyayı değiştir) Bu benim çok ilgimi çekti çünkü hem kendi manteliteme hem de Renkli Kampüs formatına çok uyuyor. Pazarlama için de en önemli sözlerden biri olsa gerek.

Daha sonra Arçelik Omni Channel yöneticisi Handan Abdurrahmanoğlu geldi ve SOS  vermemek için S.O.S. dedi. Bu strateji, organizasyon ve süreklilik olarak açılıyor. Yine hayatın her alanına yansıtılabilir.

Zeydemir Genel Müdürü Beytullah Aksoy ise Elon Musk’ın insanlığın çözmesi gerektiğini düşündüğü 3 sorunu dile getirdi; Dünya dışında yaşam, sürdürülebilir enerji ve yapay zeka. Bu konuların üzerine çok değindi ve bunların üzerine çalışmamız gerektiğini iletti.

Skype kurucularından Jonas Kjelberg, perakendecilerin yarının ihtiyaçlarını satması gerektiğini söyledi. Daha sonra da “Maaliyetlerinizi 0’a indirmek için inovasyon yapın” dedi. Aslında bunu “0 maaliyetlİe inovasyon yapın” şeklinde de söyleyebiliriz çünkü dünya platform oluşumlara kayıyor ve içeriksiz aracılık yeni model olarak görülüyor.

Yılın genç lideri ödülünü alan Yataş Ceosu da “Pesimistler %99 haklıdır ama dünyayı optimistler değiştirir” dedi.

Salesbrain kurucusu Patrick Renuvisse ise liderlerin önde gitmek yerine yol göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

İkinci gün bir hukuk söyleşisiyle başladı ve avukat Merter Özay sektördeki davaları ve sektörün hukuki açıdan geleceğini değerlendirdi. Beni en çok güldüren çamaşır suyu anektodu idi. Marketlere takım elbise ile giden müşteriler(ne hikmetse takım elbise hep) çalışanların açık unuttuğu(!) çamaşır suyunu üstlerine döküyormuş ve bu olaylar davaların hatırı sayılır bir oranını oluşturuyormuş.

Vakko icra kurulu başkanı Jaklin Güneri de ilk defa duyduğum bir atasözünden bahsetti: “İşin ününe değil ununa bakın.”

Twitter’da yıllarca görev almış Mark Little ise risk almanın ve sürekli fail etmenin önemine değindi. Korkuları beynimizden atarsak girişimciliğin çok kolay olacağının altını çizdi.

CNG Danışmanlıktan Fatih Keresteci, üretmek ve katma değer yaratmanın öneminden bahsederek riskleri sigortalandırmamız gerektiğini özellikle belirtti.

Son seminerde de İlber Ortaylı ve Deniz Ülkü Arıboğan “Türkler nereden geldi?” üzerine konuştu. Sonunda da onunla fotoğraf çekilme imkanı bulduk. Bize bu imkanı veren Renkli Kampüs kurucularına çok teşekkür ederim.”

BERKAY ALAN, Marmara Üniversitesi

0 yorumlar

Yorumla


Bir Yorum Yazın