Renkli Kampüs Deneyimim

Herkese merhaba, ben Renkli Kampüs ikinci dönem mezunlarından Öykü. Bu yazıda sizlere her ne kadar kelimelerle ifade etmek yeterli olmasa da kısaca kendi Renkli Kampüs deneyimimden bahsedeceğim. Renkli Kampüs’le tanışmam 2015 yılındaydı. Programı birinci dönem mezunlarımızdan Hale’den duymuş ve ikinci döneme katılmak için başvurmuştum. Renkli Kampüs’e katıldığımda Yeditepe Üniversitesi’nde Fransızca Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde 3. sınıftaydım ve Hukuk fakültesinde çift anadal yapıyordum. Bunu özellikle yazıyorum ki, programa başvurmak isteyen arkadaşlarımızdan ders yoğunluğumuzdan vakit ayırabilir miyiz diye sorular gelebiliyor, merak etmesinler dersler ne kadar yoğun olursa olsun programa keyifle vakit ayrılabiliyor. İyi ki başvurum kabul edildi ve ben de ekim 2015’te programın ikinci dönemine katılma şansı kazandım. Şimdi kasım-mayıs arasında yılda bir program şeklinde düzenlenen Renkli Kampüs Programı o zamanlar yılda iki program şeklindeydi. Cumartesi günleri olan modüllerin her biri farklı şirketlerde gerçekleşiyordu ve her modül başında o hafta gittiğimiz şirketi orada çalışan bir konuşmacımızdan dinleyerek tanıyorduk. Sonrasında her modülde farklı alanlardan konuşmacılar ilham veren konuşmalarla kendi deneyimlerini bizlerle paylaşıyordu. Hem onları dinliyor hem biz paylaşıyorduk ve modüller son derece aktif ve keyifli geçiyordu. Her modül sonunda da gruplar halinde eşleştiğimiz sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürütüyorduk. Benim için, birbirinden farklı pek çok konuşmacıyı dinlediğim, hepsi birbirinden farklı ve özel birçok arkadaş edindiğim, güzel projeler gördüğüm çok renkli, çok verimli ve keyifli bir dönem olmuştu ve program bitse de bu aileden kopmayacaktım. Mezuniyetten sonra da gönüllü olarak bazı modüllere katılmaya devam ettim. Eski mezunlar, yeni gönüllüler olarak birimiz ulaşım konusunda katılımcılarla iletişimde olup destek sağlıyorduk, başka birimiz salon düzeninin sağlanması, yaka kartlarının dağıtılması gibi konularda destek sağlıyorduk derken yine hep birlikteydik.

Sonrasında ise mezunlarla yeni dönem katılımcılarının ve mentorlerimizin kaynaşması için etkinlikler düzenlerken bulmuştum kendimi. Organizasyon ekibi olarak birinci dönem mezunlarımızdan Kübra ile birlikte ve tabi ki kurucularımızın ve diğer arkadaşlarımızın da desteğiyle kahvaltı etkinlikleri, sinema ve tiyatro etkinlikleri düzenledik.

Etkinlikler düzenlemeye devam ederken, Eylül 2016’da ise yepyeni bir deneyim beni bekliyordu. Cenk Tekkaya Denizcilik sponsorluğunda Renkli Kampüs Yelken Takımı oluşmuş, diğer bir deyişle Yeni Ufuklar Programı başlamıştı ve ben de bu takımla birlikte pazar günleri yelkene başlamış, liderlik ve takım çalışmasını deniz üstünde deneyimlemeye başlamıştım.

Renkli Kampüs’le yaşadığım başka bir deneyim ise ilk defa bir radyo programına katılmak olmuştu. Açık Radyo’da konuşmacılarımızdan Uygar Özesmi’nin programına konuk olmuştum ve hem çevre sorunlarından hem Renkli Kampüs Programı’ndan bahsettiğimiz keyifli ve benim için son derece heyecanlı bir program olmuştu.

Yine 2016 yılında, Yardımseverlik Koşuları düzenleyerek sivil toplum kuruluşlarına tanıtım desteği ve bu koşular aracılığıyla toplanan bağışlarla da maddi destek sağlayan Adım Adım oluşumuyla da Renkli Kampüs sayesinde tanıştım. Biz de Renkli Kampüs ailesi olarak Adım Adım aracılığıyla İstanbul Maratonu’na her sene farklı bir sivil toplum kuruluşu yararına bağış toplamak için katılmaya başladık. 2016 yılında maratona Akut yararına katılıp bağış topladık, 2017 yılında ise Bir Dilek Tut Derneği yararına katılıp bağış topladık. Bundan sonraki senelerde de Renkli Kampüs ailesi olarak iyilik peşinde koşmaya devam edeceğiz.

Şimdi 2018 Ağustos ayında, benim bu yazıyı yazdığım dönemde ise yepyeni bir heyecanın içindeyiz. Renkli Kampüs Programı için altıncı dönem başvurularımızı alırken bir taraftan da dernek olma yolundaki son adımlarımızı atıyoruz. Şimdiye kadar Genç Renkler ekipleri olarak çalışmalar yapıyorduk, bundan sonra ise dernek olma yolunda yeni çalışma ekipleri oluşturduk ve çalışmalarımızı da bu yeni çalışma gruplarına devrediyoruz. Ben de şimdiye kadar sosyal medya ve etkinlikler ekibi olan Mor Gençler’de rol almıştım, bundan sonrasında ise yeni oluşturduğumuz Hukuk ve Finans Ekibinde rol almaya devam edeceğim. Önümüzdeki süreçte yeni derneğimizle, yeni programlarımızla, harika işler başarmak, yaşamımıza harika deneyimler katmak için tüm Renkli Kampüs ailemizle ve ailemize katılacak yeni üyelerimizle görüşmek üzere …

Öykü Buse Aslan

0 yorumlar

Yorumla


Bir Yorum Yazın