RK Deneyim

Merhabalar ben Renkli Kampüs 3. dönem mezunlarından Perihan Cengiz. Kısaca Peri diyebilirsiniz 😉 Sabancı Üniversitesi psikoloji bölümü mezunuyum. Bu yazımda sizlere Renkli Kampüs ile nasıl tanıştım ve bu program boyunca neleri deneyimledim onlardan bahsedeceğim. Renkli Kampüs(RK) ile üniversite hayatımın ikinci yılında tanıştım. En yakın arkadaşlarımdan ikisi (Elif Cansu ve Duygu) RK ile benden daha önce tanışmışlardı ve öve öve bitiremiyorlardı. Doğal olarak bu söylemler bende ilgi uyandırdı ve bir sonraki dönem hemen ben de başvurdum ve programa kabul edildim.

Arkadaşlarımdan duymama rağmen hala beni nasıl bir ortamın beklediğini bilmiyordum. Modüller başlayınca “RK ortamı arkadaşlarımın anlattığı kadar varmış” dedim kendi kendime. Egolarını bir kenara bırakıp gerçekten de “Yaşadığımız dünyayı nasıl değiştirebiliriz?”in peşinden koşan, alanında başarılı kişilerin (kurucu ekip, mentörlerimiz ve gönüllülerimiz) desteği ile dolu dolu üç ay geçirdim. Gerek akranlarımdan, gerek gelip ilham verici konuşmalar yapan kişilerden, gerekse mentör, kurucu ekip ve gönüllülerimizden pekçok şey öğrendim. En güzeli de daha önce deneyimlemediğim pekçok şeyi deneyimleme fırsatı elde ettim ve bazı konularda farkındalığım daha da arttı.

RK programı süresince kadınlar ile ilgili bir proje yürüttük. Projemizin ismi “Kadınlar için Adımlar”dı. Bu projemizde kadınların demokratik katılımı ile kurulmuş olan İlk Adım Kadın Kooperatifi’nin ihtiyaçlarını tespit ettik ve bu alanlar üzerinde güçlendirme çalışmaları yaptık. Bu sayede bir yandan ekip olarak bir proje nasıl yürütülür bunu deneyimleme fırsatı elde ettim bir yandan da bir kooperatifin güçlenmesine katkıda bulunmuş oldum.

Bugün ise mezun olmama rağmen hala Renkli Kampüs ile olan bağım devam etmekte. Dernekleşme yoluna giden bu oluşumun İnsan Kaynakları & Kapasite Geliştirme çalışma grubunda görev almaktayım. 2016 yılından beri de hala bu ailenin bir parçası olmak beni çok mutlu ediyor ve onurlandırıyor! Dünyayı değiştirmek için dünyanı değiştirmek istiyorsan sen de bize katıl 😉

Perihan Cengiz

 

0 yorumlar

Yorumla


Bir Yorum Yazın