RK-Yeni Ufuklar Yelken takımı Turkcell Bosphourus Cup yarışında 2. oldu

29-30 Eylül de gerçekleşen Turkcell Bosphourus Cup yarışını sınıfımızda 2. olarak tamamladık. Geçen seneki yarışa nazaran, bu seneki yarışın iki gün olması bizi daha çok heyecanlandıran bir durumdu. Antremanlara çoğunlukla katılan herkesin yarış heyecanını yaşaması için çok güzel bir fırsat oldu. Haftalık olarak yaptığımız eğitimler çok eğlenceli ve öğrenmeli geçse de ama yarışmak bambaşka bir tecrübe.Yarış tecrübesi, ayrı bir disiplin, ayrı bir heyecan ve takım olmanın en çok hissedildiği zaman.

Yarış öncesinde yarışa katılacak olan herkes sporcu lisanslarını veya geçici lisanslarını alarak işe başladık. 

29 eylülde gerçekleşen boğaz yarışında belirlenen rotayı 2 saat 3 dk tamamlayarak 3. olduk. İlk gün Renkli Kampüs’ten 6 kişilik bir ekiple birlikte  Kaptanımız Umut Yalaz ve tekne sahibimiz Enis Onat beyle birlikte katıldık. Havanın beklenenden daha rüzgarsız olması ve boğaz akıntısı bizi zorladı. Ayrıca teknemizin ağır olması da rüzgarsız havada dezavantajdı. Tabi rüzgar ve akıntı böyleyken yarışma esnasında hatalarımızda oldu. Yelken sporunda da diğer sporlar gibi herkes az yada çok hata yapıyor ama en az hata yapan kazanıyor diyebiliriz.

30 eylülde Caddebostan açıklarında belirlenen şamandıralar arasında 2 yarış gerçekleşti. Dünden farklı bir ekip, dünden farklı bir hava, farklı bir rota. İlk yarışa başlamamız; başka bir yarış teknesiyle çok yakın geçmemiz dışında teknik olarak hatasız ve çok hızlı olarak gerçekleşti. İlk yarışı sınıfımızda  1. olarak tamamladık. İkinci yarış için denizde beklememiz ve başlangıç noktasında vakit geçirmemiz gerekiyordu. Beklerken ana yelkenimizi topladık. Ana yelkenimiz bu esnada sıkıştı ve ikinci yarışa hazırlanırken ana yelkenimizin halatı koptu. Bu sebeplerden ötürü 2. yarışa katılamadık. Marinaya dönmek zorunda kaldık. Birinciliğe bu kadar yaklaşmışken 2. yarışa katılamamak bizi üzdü. Yarış sonuçları iki günün toplamı ve belirli puanlama sistemine(Tekne özellikleri, yarış kurallarına uyma, rakiplerin durumu vs. ) göre yapılıyor. Marinaya döndüğümüzde yarış sonucundan habersiz yelkenlerimizi topladık, etrafı temizleyip akşam olacak olan ödül törenini ve sonucumuzu bekledik. Emeklerimizin karşılığı sınıfımızda ikinci olduğumuzu öğrendik ve mutlu bir şekilde ödülümüzü tüm Renkli Kampüs ailesi ve bize inanan insanlar adına aldık.

Son olarak bizi bir araya getiren Renkli Kampüs’e, her hafta usanmadan bizimle ilgilenen Cenk TEKKAYA ve  tüm eğitim kaptanlarımıza, yarış boyunca bizi yönlendiren kaptanımız Umut YALAZ’a, teknesini hem yarış hemde bir çok antrenman için bize tahsis eden  Enis ONAT Bey’e ve son olarakta Y-Londan firmasına çok teşekkür ederiz. Daha nice yarışlara katılmak dileğiyle