Sogip (sosyal girişimcilik programı) BRM (Boğaziçi Mezunu İş İnsanları Derneği) tarafından organize edilen bir girişimcilik programıdır. Ülkemizde henüz sosyal girişimcilik gibi bir kavram henüz anlaşılamamışken bu kavram üzerine oluşturulmuş geniş çaplı bir eğitim paketidir. Sosyal girişimciliğin derinlemesine tartışıldığı, girişimciliğin finansal ve yönetimsel boyutlarının her açıdan incelenip konuşulduğu, proje üretme safhalarının  baştan sona uygulamalı olarak kazanıldığı her açıdan dolu dolu bir programdır.

Benim bu programla tanışma hikâyem ise bölümümdeki girişimcilik dersine tanıtım amaçlı gelen BRM üyeleri sayesinde oldu. Hiç düşünmeden başvurdum programa. Kabul de edildim neyse ki. Bir ay boyunca hem cumartesi hem Pazar günleri devam eden programı gerçekten keyifle takip ettim. Sosyal girişimciliği  Suat Özçağdaş’tan, genel hatlarıyla girişimciliği Hüseyin Mandacı’dan dinleme fırsatı bulduğum ilk 3 hafta inanılmaz keyifli ve bir o kadar da öğreticiydi. Artık eğitimin sonuna doğru yaklaşıyorduk. Dinlediklerimizi hayata geçirmemiz, fikirlerimizi projelere dönüştürmemiz gerekiyordu. Her grubun birbirinden değerli mentorlerle çalışma fırsatı bulduğu bu bölümde benim grubum da bize katkılarını kesinlikle inkar edemeyeceğim Koray Yitmen’den mentorluk desteği aldı. Projelendirme safhasının bir diğer heyecan verici yanı ise şuydu; BKM (Bankalar arası Kart Merkezi) projelerimizi bir adım öteye taşımak, ihtiyaç duyduğumuzda her türlü sorularımızı cevaplamak ve projelerimizin heyecanını bizimle paylaşmak için 2 gün boyunca hep bizimleydi. Başlangıçtan mezuniyet gününe kadar bilgi, arkadaşlık, tecrübe paylaşımı ve girişimcilik ekosisteminin o sarıp sarmalayan heyecanıyla dolu olan bu eğitim için hep iyi ki diyorum.

Gene severek devam ettiğim ve her fırsatta önerdiğim Fintech101 eğitimiyle de işte bu program sayesinde tanıştım. Finansal teknolojilerin geçmişini, bugününü ve geleceğini uzmanlardan dinleme fırsatı bulduğum Fintech101 eğitimi benim için bankacılığın tanımının değişmesini sağladı. Bankacılığın ne denli dinamik ve inovasyona açık bir sektör olduğunu bu eğitimle daha iyi anladım. BKM ile Sogip ile başlayıp Fintech101 ile devam eden hiç kopmamasını ümit ettiğim harika bir bağ kurdum. Fikirlerimi ve hayallerimi gerçeğe dönüştürmede bana büyük desteği olacağını düşündüğüm Kosgeb girişimcilik belgemi de bu program sayesinde eşsiz bir eğitimciyi dinleyerek Hüseyin Mandacı’nın eğitmenliğinde aldım. Eğitim sonrasında yollarımızın sık sık çakıştığı BKM genel müdürü Soner Canko ile tanışma hikâyemi de bu eğitime borçluyum. Son olarak yaptığım çağrılara kulak verip benimle aynı dönemde Sogip katılımcısı olan sevgili Barış Oktay ve Bedran Alaca’nın varlığı da eğitimde Renkli Kampüs’ten bahsetmemizi sağlayan önemli bir detaydı. Biz Renkli Kampüs gençleri olarak bu ailede öğrendiğimiz “Farklılıklar güçlendirir!” bilincini Sogip’e de taşıdık ve inanıyorum ki orayı da renklendirdik.

Sadriye Görece