Sosyal medyanın gücü; avantajları ve dezavantajları

Geçirdiğimiz süreç boyunca hepimizin daha fazla odak noktası olan sosyal medya hesaplarımızı bir hatırlayalım. Kimilerimiz twitter vs kullanarak gündemi takip etmeye çalışırken, kimilerimiz de facebook, instagram, whatsapp arasında adeta mekik dokurcasına gidip geliyor.
Bu olasılığa baktığımızda herkesin kendini daha özgür hissettiği platformu seçip sürekli orada takıldığını da söylememiz yanlış olmayacaktır.
Normal zamanlarda bile aşırı kullandığımız, fakat şu süreçte daha da fazla yoğunlaştığımız bu sosyal medya platformlarının avantajlarını ve dezavantajlarını hiç düşündünüz mü?
Muhtemelen düşünmüşsünüzdür fakat; gelin şimdi birlikte biraz toparlama yapalım ve neleri nasıl kullanıyoruz sorusuna da böylece cevap aramış olalım.
Yaşadığımız dönem teknoloji çağı değerli okurlar. Siz isteseniz de istemeseniz de doğduğunuz gün kendinizi sosyal medya hesaplarının içerisinde buluyorsunuz ne yazık ki. O nedenle hiçbir uzmanın yada bilim insanının sosyal medyayı kesinlikle kullanmamalısınız demesini beklememiz mümkün değildir.
Peki nasıl oluyor da sosyal medya kullanırken bir anda kendimizi sorunlarla boğuşurken, birisinin paylaşımına sırf görüşümüze uymuyor diye övgüler yağdırırken ve uygunsuz içerikler paylaşırken buluyoruz?
Hayatımıza aşırı derece hızlı bir şekilde giren bu platformların belli başlı keskin sınırları vardır değerli okurlar. Eğer bilinçli bir şekilde size göre o sınırların ne olduğunu iyi saptarsanız, emin olun sosyal medya ortamında ulaşamayacağınız hiçbir yer, hiçbir hedef yoktur.
Bunu örneklendirerek devam edecek olursak… Bir takımın fanatik tutucusuysanız ve o takımın görüşlerine aşırı bağlıysanız, karşı takımlar iyi bir şey yapsa bile eleştiri toplarınızı onlara yönlendirmekten asla kaçınmazsınız. Fakat aynı takımı fanatikliğin abartısız haliyle takip eder ve karşı takımdaki iyi şeyleri de görürseniz, hayata bakış açınız da genişlemiş olur.
Işte sosyal medya kullanımı da tam bu işleyişle hareket ediyor. Okuduğunuz metinleri, gördüğünüz fotoğrafları ve videoları detaylı bir şekilde incelemeden eleştirdiğiniz zaman çevrenize doğrunun sadece sizin görüşleriniz olduğunu dayatmış oluyorsunuz, bunun sonucunda da arkadaşlarınızla aranızda anlaşmazlıklar meydan’a geliyor.
Oysaki objektif bakış açısıyla her şeyi değerlendirseniz ve eleştirilerinizi düşük dozlarda ve hiç bir arkadaşınızı kırmayacak şekilde yapmış olsanız, bu platformlarda kendi sınırlarınızı belirleyerek bilinçli kullanıcı olacaksınız.
Bir kişinin özgürlüğü, başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter sözünü hatırlarsınız. Sanırım yukarıda yazdığım metni özetleyen ve açıklayan en anlamlı söz bu olacaktır.
Unutmayın; siz ne kadar iyi hatırlanmak ve anılmak istiyorsanız, çevrenizde bulunan insanları da o kadar iyi tanımak, değerlendirmek ve görüşlerine saygı duymak zorundasınız. Gerçek dünyamız’da dahil olmak üzere tüm platformlarda güzel yaşayabilmek, dolayısıyla güzel hatırlanabilmek ümidiyle.

Kadir Ahıska

İstanbul Esenyurt Üniversitesi / Sosyoloji 3. sınıf.

0 yorumlar

Yorumla


Bir Yorum Yazın